3D baskı ile ilgileniyor musunuz, ancak tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyor musunuz? İşte Paragon Star’ın yardımıyla yeni başlayanlar için ‘3D baskı nasıl yapılır’ konusunda basit bir rehber.

3B Yazdırma Oluşturma Adımları
3D baskı yeni başlayanlar için göz korkutucu gelebilir. Ancak, göründüğü kadar zor değildir. 3B baskı oluşturmak için bu basit 4 adımı uygulamanız gerekir.

Yazdırmak istediğiniz 3B modeli oluşturun veya farklı kaynaklardan indirin.
Bu 3B modeli yazıcı talimatlarına aktarın.
Dosyayı veya talimatları 3B yazıcınıza gönderin.
Modeli yazdırmaya başlayın.
Bu adımları gerçekleştirmeniz zorsa, farklı yazdırma hizmeti sağlayıcılarından yardım alabilirsiniz. Bu durumda, yalnızca 3B dosyayı yazdırma hizmeti sağlayıcısına göndermeniz gerekeceğinden, ilgili teknik işi yapmak zorunda kalmazsınız.

3B yazdırma yapmak istiyorsanız izlenecek adımlar aşağıdadır.

STL dosyasını al

STL dosya formatı 3D baskı için yaygın olarak kullanılır. Yazdırmak istediğiniz nesnenin geometrisi ile ilgili bilgiler sağlar. Bununla birlikte, doku, renk ve malzemelerle ilgili herhangi bir bilgi sağlamaz.

Boyutu, 3B modelin karmaşıklığına veya farklı özelliklerine bağlıdır. Bir STL dosyasının küçük boyut aralığı 500 kB ile 5 MB arasındadır. Dosya boyutu 200 mb’ı aşabilir. Bu format birçok 3D araç tarafından desteklenir, bu yüzden en popüler 3D baskı formatı olarak kabul edilir.

G-koduna dilimleyin
Yazdırma için bir STL dosyası aldıktan sonra, onu yazıcı talimatlarına dönüştürme zamanı gelmiştir. Farklı malzemeler ve yazıcıların farklı talimatları vardır. Bu talimatlara G kodu denir. Bunlar adım adım talimatlardır ve sıcaklık, hız vb. Hakkında ayrıntılı bilgi içerir. G koduna dönüştürdükten sonra STL dosyasına ihtiyacınız yoktur.

STL dosyasını G koduna dönüştürme işlemine dilimleme denir. Bu ad işleme verilir, çünkü 3B modeli kesmeniz gerekir, böylece yazıcı farklı katmanlarını adım adım yatırabilir.

Yazdırmaya başla
STL dosyasını ve G kodunu aldıktan sonra yazdırmaya başlama zamanı. Bunun için yazıcınıza G kodu talimatları vermeniz gerekir. G kodu yönergeleri göndermek için aşağıdaki yöntemler yaygın olarak kullanılır.

G kodu dosyasını hafıza kartına kaydedin.
Yazıcıyı denetlemek veya işlemek için bilgisayarınızı kullanın.
Bir 3D yazıcı kontrol sisteminden yardım alın.
İlk yöntem en kolay ve en uygun yöntem olarak kabul edilir. Bellek kartlarını destekleyen yazıcıların çoğunda kontrol ve görüntüleme düğmeleri de bulunur. Böylece, uygun yazdırma seçeneklerini seçmek için bunları kullanabilirsiniz. Başlamak için hafıza kartını takın ve üreticinin talimatlarını izleyin.

Yazıcınızı daha iyi kontrol etmek için bir bilgisayara da bağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda kullanışlı bir yöntemdir, ancak yazdırma işlemi tamamlanana kadar bilgisayarınızı açık tutmanız gerekir. Bu yöntemleri uygun bulmuyorsanız, Raspberry Pi gibi yazıcı kontrol sistemlerini kullanma seçeneğiniz de vardır. Aynı zamanda uygulanabilir bir yöntemdir, ancak ilk yapılandırmaya ihtiyaç duyar.

Bir yanıt yazın