Başta turunçgiller olmak üzere yaklaşık 50 ton meyve menşe ülke Türkiye’ye iade edildi. Son günlerde, Ulusal sağlık ve Veterinerlik Kurumu müfettişleri, ülkenin girişinde, Avrupa mevzuatı tarafından yasaklanan pestisit içeren tonlarca limon ve mandalina keşfetti.

Ulusal Sağlık ve Veterinerlik Kurumu ve Gıda Güvenliği Mihai Ponea Genel Müdürü son zamanlarda, gümrük denetimi yapan müfettişler meyve ve özellikle Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde, örneğin Türkiye ve Moldova Cumhuriyeti olarak gelen sebze pestisit kalıntılarının varlığında bir artış bulduk, dedi :

“ANSVSA müfettişleri, Sınır Kontrolü sonucunda, son iki günde Menşe ülkeye, yani Türkiye’ye iade edilen pestisitlerle kirlenmiş 20 ton limon, Moldova’dan 8 ton üzüm ve Türkiye’den de 20 ton mandalina buldular. Fazlalıklar çok yüksek değildir ancak meyvede pestisit bulunması yasak olduğu sürece halk sağlığını etkilediği için tüketime giremezler.”

Uzmanlar, uzun vadede tüketilen pestisitli meyvelerin kansere, bazı kalp hastalıklarına ve diğer kronik rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor.

ANSVSA, alışverişe gittiğimizde etiketlere daha fazla dikkat edilmesini önerir:

Bir yanıt yazın