Bulut hizmetlerinin birçok avantajıyla, tüm işletmeler buluta taşınıyor. Bir inşaat şirketi, BT, banka veya sağlık sektöründe olsanız da, işinizi buluta taşıyarak fayda sağlayacaksınız. İşletmenizi buluta taşımanın en önemli avantajlarından bazıları arasında, işletmenizi çalıştırma maliyetinin düşürülmesi, esneklik, veri güvenliği, gelişmiş işbirliği ve ölçeklenebilirlik sayılabilir. Bu nedenle, işletmenizi henüz buluta taşımayacaksanız, bir Bulut Hizmet Sağlayıcısı (CSP) seçmenin zamanı geldi, diyor dade2.net.

Csp’nizi seçerken, bulut barındırma hizmetleri sunan birçok şirket bulacaksınız. Bu, en iyi şirketi seçmeyi göz korkutucu bir görev haline getirir. Bu makalede, bir CSP seçerken göz önünde bulundurulması gereken altı faktör listelenecektir.

1. Güvenlik
Csp’nizi seçmeden önce, iş güvenliği gereksinimlerinizi bilmeniz ve bunları olası bir bulut barındırma sağlayıcısının sunduklarıyla karşılaştırmanız çok önemlidir. Hizmeti satın almadan önce farklı sağlayıcıların uygulamaya koyduğu güvenlik önlemlerini öğrenin. Ayrıca, hangi güvenlik özelliklerinin ücretsiz olduğunu ve bunun için ödeme yapıldığını öğrenin. Ayrıca, üçüncü taraf sağlayıcılardan hangi güvenlik özellikleri kullanılabilir. Tüm bu güvenlik ayrıntılarına sahip olduğunuzda, hangi csp’nin çalışacağını bilmek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

2. Teknolojiler ve Destek
Herhangi bir bulut barındırma sağlayıcısına yerleşmeden önce:

Standartlarının, mimarilerinin ve hizmetlerinin iş yükünüz, teknik ortamınız ve yönetim tercihlerinizle uyumlu olduğundan emin olun.
İşletmeniz buluta geçmeden önce ne kadar ayarlamaya ihtiyacınız olduğunu değerlendirin.
En önemlisi, işletmeniz için süreci kolaylaştırmak için şirket içi destek sunan bir şirket arayın.
3. Uysallık
CSP için arama yaparken, işletmenizin sektöre özgü uyumluluk standartlarını karşılamasına yardımcı olacak bir sağlayıcı seçmelisiniz. İşletmenizin SOC 2, HIPAA, GDPR (daha fazla bilgi) veya diğer çerçeveler altında çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, barındırma hizmeti sağlayıcınızın işletmenizin uyumlu olmasına yardımcı olacağından emin olun. En önemlisi, sorumluluğunuzu ve sağlayıcının başlamanız için ne yapması gerektiğini bilin.

4. İdare edilebilirlik
Farklı bulut servis sağlayıcılarının neleri yönetmenizi gerektirdiğini bilmeniz gerekir. Her sağlayıcı farklı orkestrasyon araçlarını destekler ve diğer hizmetlerle entegrasyona izin verir. Bu nedenle, işletmeniz için hayati önem taşıyan belirli hizmetleriniz varsa, seçtiğiniz sağlayıcının bunlarla bütünleşmenin sorunsuz bir yolunu sunduğundan emin olun. En önemlisi, noktalı çizgide imzalamadan önce ekibinizin bulut altyapısının çeşitli yönlerini yönetmek için ne kadar harcayacağını düşünün.

5. Güvenilirlik
Bulut barındırma hizmetlerinde kesinti süreleri kaçınılmazdır, ancak bir sağlayıcıdan diğerine olan fark yanıt verebilirliktir. Hizmet sağlayıcınızın kesinti süresinden sonra yaptığı şey önemli olan şeydir. En iyi sağlayıcı, kesinti olduğunda çözümler sunacak ve müşterilere hizmeti geri yüklemek için ne bekleyeceklerini ve zaman çizelgelerini bildirecektir. Bu nedenle, işe almak üzere olduğunuz CSP’NİN işe almadan önce güvenilir ve duyarlı olup olmadığını araştırmak ve öğrenmek çok önemlidir.

6. Hizmet Bedeli
Maliyet belirleyici faktör olmasa da, uygun fiyatlı bulut barındırma hizmetleri aramanız çok önemlidir. Daha düşük maliyetle kaliteli ve güvenilir hizmetler alabiliyorsanız neden daha fazla ödeme yaparsınız? Her zaman marka için gitmeyin, bunun yerine güvenilirlik, güvenlik, iyi destek, uyumluluk ve uygun fiyat gibi diğer faktörleri göz önünde bulundurun.

Bir yanıt yazın