Çevrimiçi dolandırıcılıkların tespit edilmesi giderek zorlaşıyor, ancak nakit paranızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için atabileceğiniz bazı basit adımlar var.

Eskiden çevrimiçi dolandırıcılıklara duyarlı olanların sadece saf ve yaşlı olduğunu düşünürdük, ancak şimdi, dolandırıcılar giderek daha yaratıcı ve sofistike hale geldikçe, herkesin bir aldatmacaya kurban gidebileceğini görüyoruz.

Wonga Güney Afrika tarafından bildirilen son araştırmalar, çevrimiçi bankacılık yapanların% 22’sinin bir aldatmaca tarafından kandırıldığını ve sorunun ne kadar yaygın olduğunu gösterdiğini ortaya koydu. Ancak dolandırıcılıkları tespit etmek gittikçe zorlaşırken, paranızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır.

Şifrelerinizi özgür yazılıma kaydedin ve saklayın
Tüm çevrimiçi hesaplarınızı güvende tutmanın en güvenli yolu, her seferinde benzersiz bir şifre kullanmaktır. Hepsini hatırlamak imkansızdır ve giriş yapmak istediğinizde şifrenizi sıfırlamak son derece sinir bozucu olabilir. Öyleyse çözüm nedir? Bir parola yöneticisi deneyin.

Tüm farklı hesaplarınız için benzersiz şifreler oluşturabilen ve depolayabilen ücretsiz yazılımlar mevcuttur. İşte ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi şifre yöneticilerinden bazıları.

Bilgisayarınıza ücretsiz virüsten koruma yazılımı yükleyin
Başka bir basit ama önemli adım, bilgisayarınıza virüsten koruma yazılımı yüklediğinizden ve güncel tuttuğunuzdan emin olmaktır. Ayrıca web tarayıcınızı güncel tutmalısınız. Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınıza zarar verebilecek ve kişisel bilgilerinizi riske atabilecek kötü amaçlı yazılım ve diğer virüslerle bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Tehlikeli bağlantılara dikkat edin
Herhangi bir köprüye tıklamadan önce, orijinal olduğundan emin olmak için her zaman hızlı bir kontrol yapın. Bağlantıyı oluşturmak için kullanılan gerçek metin herhangi bir şey söylemek için yapılabilir, bu nedenle her zaman önce fare ile tıklatmadan bağlantının üzerine gelin ve bağlantının sizi götüreceği sitenin web adresini görmek için ekranınızın altına bakın. Tehlikeli web siteleri genellikle gerçek sitelere çok benzer adreslere sahip olabilir, bu nedenle dikkatlice okuyun ve ek karakterler arayın. Şüpheniz varsa, bağlantıyı yoksayın ve çevrimiçi bir arama yoluyla siteye kendi yolunuzla gidin.

Kişisel bilgilerinizi asla e-posta yoluyla vermeyin
Hiçbir gerçek web sitesi size hiçbir zaman mesaj göndermeyecek ve parola veya PIN numarası gibi hassas kişisel bilgileri e-posta veya metin yoluyla vermenizi istemeyecektir. Ayrıca, hiçbir zaman çevrimiçi bankacılık bilgilerinizi girmenizi isteyen bir sayfaya bağlantı içeren bir e-posta göndermeyecektir. İşte bankanızın veya başka herhangi bir gerçek web sitesinin sizden asla çevrimiçi yapmanızı istemeyeceği sekiz şey.

Ödemenizin güvenli olup olmadığını her zaman kontrol edin
Çevrimiçi bir şey satın aldığınızda, sitenin güvenli olup olmadığını her zaman kontrol edin. Eğer öyleyse, web adres çubuğunun sol tarafında bir asma kilit sembolü görebileceksiniz. Ayrıca, web adresinin yalnızca ‘http’ yerine ‘https’ ile başladığından emin olmalısınız. Bu, sitenin bir aldatmaca olmadığını garanti etmese de, en azından girdiğiniz veriler şifrelenecek ve bu da onu engellemeyi çok daha zorlaştıracaktır.

Acil son teslim tarihlerine dikkat edin
Dolandırıcıların tercih ettiği bir taktik, bir duruma aciliyet hissi vermektir, böylece potansiyel mağdurların ne yapmaları istendiğini açıkça düşünmek veya tavsiye için aile ve arkadaşlarla iletişim kurmak için zamanları olmaz. Online dünyaya gelince, hiçbir şey hemen yapılmalı. Hesabınızın saldırıya uğramış olabileceğini düşünüyorsanız, banka ekstrenizin arkasındaki numarayı arayın ve telefonla hiçbir şey yapmak için asla acele etmeyin.

Bir yanıt yazın