İyi bir e-posta hijyeni sağlamak pazarlamacılar için basit bir iş gibi görünebilir, ancak sağlıklı alışkanlıkların nasıl korunacağını iyi anlamazlarsa zorlaşabilir. emailoversight.com.

“E-posta hijyeni” tam olarak nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, e-posta hijyeni, güncel, temiz ve mümkün olan en yüksek kalitede bir e-posta listesini sürdürme uygulamasıdır. Genellikle bu, artık işlevsel olmayan veya güncel olmayan kayıtların silinmesini gerektirir.

Bunu yapabilmek için pazarlamacıların öncelikle e-posta kampanyalarında sert ve yumuşak bir sıçrama arasındaki farkı kavraması gerekir. Önemli bir çalışanın kuruluştan ayrılması nedeniyle bir e-posta adresi artık çalışmadığında sert bir sıçrama meydana gelir. Yumuşak sıçramalar durumunda, e-posta hala gönderilir, ancak sistem “ofis dışı” veya “e-posta adresiniz tanınmıyor” gibi bir mesajla yanıt verir.”

Bu nedenle, ilk etapta yumuşak sıçramalar konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Bunlar, bir organizasyona giden geçersiz yollar oldukları için endişelenmeniz gereken zor sıçramalardır. E-posta pazarlama yazılımı kullanıyorsanız, gönderilen bin e-posta başına ödeme yapacağınız için onlardan kurtulmanız gerekir. E-posta listenizdeki bu tür sabit kayıtları ve sıçramaları almak, sizi herhangi bir spam filtreleme sistemi tarafından spam gönderici olarak işaretlenmekten kurtaracaktır.

Aşağıda, düşük e-posta kalitesini ele almanız gereken bazı göstergeler bulunmaktadır:

Spam filtresine sarılmak yaygın bir durumdur.
Önemli miktarda sıçrama
Çok düşük açma ve tıklama oranları
Şu anda e-posta hijyeninin önemi nedir?

Doğru hijyeni sağlamak her zaman önemlidir, o halde neden şimdi, 2021’de bu konuda endişelenmelisiniz? Kilitlenme nedeniyle, çeşitli nedenlerle yeni tüketicilere pazarlanması daha zordur. Ofis telefonlarını giden telemarketing için kullanamıyorlar veya satışları kapatmak için besledikleri bir potansiyel müşteriyle konuşamıyorlar.

Tanıdığınız veya yanıt almayı beklediğiniz kişilere e-posta göndermek uzun zamandır iyi bir e-posta görgü kuralları olarak kabul edilmiştir. Bu, mevcut müşterilerinizi korumayı ve beslemeyi, veritabanınızda hala bırakmış olabileceğiniz yumuşak sıçramaları bile içerir. Kilitlenme, e-posta veritabanınızın değerinde hemen bir artışa neden olarak, satın alma yerine elde tutmaya daha fazla önem verilmesine neden olmuştur.

E-posta hijyeninin ön plana itilmesinin bir başka nedeni de, LinkedIn gibi sitelerin spam mesajlarıyla aşırı doygun hale gelmesine neden olan sosyal medyanın patlamasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak, pazarlamacıların e-postayı bir iletişim kanalı olarak kullanma olasılıkları daha yüksek olabilir.

Dikkate alınması gereken hususlar

1. Hem yatay hem de dikey eksenlerde tutarlılık

Tüm kişilerinizi ve diğer ilgili bilgileri tek bir yerde depoladığınızda, bu listeye “veritabanı” adını verirsiniz.” Bir veritabanı genellikle Microsoft Excel kullanılarak oluşturulur. Bu veritabanı iyi organize edilmeli ve her zaman güncel tutulmalıdır.

Verilerin hem yatay hem de dikey eksenlerde tutarlı olduğundan emin olmalısınız. Başka bir deyişle, sütun başlıklarını iki kez kontrol etmeli ve dikey verileri Excel sayfasıyla birlikte izleyen yatay verilere eklemelisiniz.

2. Temel performans göstergelerini (KPI’LAR) gözden geçirin.

E-posta hijyeninin korunmasını ve onaylanmasını sağlayan tek yöntem KPI’LARIN [Anahtar Performans Endeksi (ler)] kontrol edilmesidir.

3. Yanıt vermeyen kişiler

E-posta pazarlaması, elektronikmesajları kullanan tüketicilerle etkileşim kurma ve bağlantı kurma tekniğidir. Tüketicilerin reklamlara nasıl yanıt verdiğini belirlemek için yukarıda listelenen temel performans göstergelerini (KPI’LAR) incelemeliyiz.

E-postalara yanıt vermeyen kişileri bulmak için önce açılmış olan e-posta sayısına ve açmamış olan kişi sayısına bakmalıyız.

Bir yanıt yazın