İş yerinde uyanık, uyanık ve motive kalmak zor bir iş olabilir, özellikle işiniz ağır fiziksel emek gerektiriyorsa veya her zaman ayaklarınızın üzerinde duruyorsa. Tekrarlayan eylemlerin yorgunluğu ve uyuşma etkisinin yanı sıra birden fazla zorlu sorumluluğun baskısı kolayca dikkatinizin dağılmasına ve hata yapmanıza neden olabilir. Ayrıca, azalan fiziksel ve zihinsel sağlığın kendi kendini sürdüren bir sarmalına da kayabilirsiniz.

Adım atmak

İşvereniniz veya işyeriniz size gereksiz strese neden oluyorsa, omuzlarınıza gerçekçi olmayan beklentiler yüklüyorsa veya sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, ihtiyaçlarınıza uyum sağlamalarını beklemek mantıklıdır. Sonuçta, muhtemelen etkilenen sadece siz değilsiniz.

Bununla birlikte, işte enerjik kalmak ve basit yorgunluğun daha ciddi sorunlara dönüşmesini önlemek istiyorsanız bilinçli öz bakım şarttır. Hemşireler özellikle tükenmişliğe karşı savunmasızdır ve çoğu zaman meslekten ayrılmalarına neden olurlar. Wilkes Üniversitesi ders kataloğu, bu durumdan kaçınmak için yararlı bir kılavuza sahiptir. Ancak işiniz ne olursa olsun, hem vardiyanız sırasında hem de genel yaşam tarzınızdaki değişiklikler açısından enerji eksikliğini hafifletmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Dolaşmak

Bu, sorunun bir parçası ayaklarınızı bir sürü olmak ise aykırı görünebilir, ama temiz havada vardiya öncesinde yürüyüş çalışmaları için önünüzde canlandırmak olabilir. Mümkünse, iş yerinize yürüyün veya başlamadan önce kısa bir yürüyüşe çıkın. Hava size uyan kafanı boşalt ve egzersiz sırasında bu değeri bilinmiyor form pompalama endorfin alacak ve kaslarını gevşetti. Ağaçlar ve çiçekler arasında yeşil bir alanda yürüyüşe çıkabilirseniz, bu daha da iyidir.

Tazelenmiş kalın

Kafein yorgunluğa klasik bir çözümdür, ancak dikkatli kullanılmalıdır. Vardiyanızın başında bir çay veya kahve alın, ancak daha sonra iş gününüz boyunca düzenli olarak su yudumlayarak sulu kalın. Öğünleri atlamayın, ancak gerektiğinde hızlı bir şekilde çiğneyebileceğiniz kişiniz hakkında meyve ve fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.

İyi uykular

Yeterli uyku almak uyanık kalmak için çok önemlidir. Bu çok açık, ancak uyku çoğu zaman zorlu bir çalışma programının ilk zayiatıdır. En iyi durumda olmak için, tercihen aynı zaman diliminde, gece sekiz saat uyumaya öncelik verin. Yatmadan önce büyük öğünlerden, kafeinden veya alkolden kaçının ve elektronik cihazları ve televizyon setlerini yatak odanızdan uzaklaştırın. Geç veya düzensiz bir vardiya yapıyorsanız, başlamadan önce 15 ila 20 dakikalık bir şekerleme yapmaya çalışın. Çok fazla görünmeyebilir, ama harikalar yaratabilir!

Arkadaşlarınızla iletişim halinde olun

Arkadaşlarınız ve ailenizle olumlu sosyal ilişkiler sürdürmek de enerjik kalmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı sosyalleşme, iyi zihinsel sağlık için gereklidir. Arkadaşlarınız ve aileniz destek ağınızdır, kendine değer ve gayri resmi danışmanlık duygusu sağlar, ancak onlarla birlikte olduğunuzda rahatlamak, eğlenmek ve iş baskılarınızı geride bırakmak da aynı derecede önemlidir.

Çok çalışırken enerjik kalmak zor bir çağrıdır, ancak kendinize bakmak bir numaralı önceliğinizdir. Eğer sağlıklıysan, daha iyi çalışacaksın ve bu konuda da kendini daha iyi hissedeceksin.

Bir yanıt yazın