Bir Ponzi planı, eski yatırımcılara yeni yatırımcıların parasını kullanarak ödeme yapılan bir tür sahtekarlıktır. 1900’lerde ilk benzer planı yürüten Charles Ponzi’nin adını almıştır.

Dolandırıcılar bu tekniği on yıllardır yatırımcıları cezbetmek için kullanıyorlar ve sonra paralarıyla kaçıyorlar ya da Ponzi planı çökene kadar devam ediyorlar..

GPB Ponzi Planı nedir?
GPB Capital Holdings LLC, New York’ta bulunan bir varlık yönetim şirketidir. David Gentile 2013 yılında kurdu.

General Letitia James Şubat 2021’de bu firmaya şikayette bulundu. Bu şikayete göre, firma yatırımcılardan 700 milyon dolardan fazla para almış ve parayı Ponzi benzeri bir plan yürütmek için kullanmıştı. Amerika’nın farklı eyaletlerinden yatırımcılar da firmaya karşı ayrı davalar açtılar.

Davalar, GPB Capital Holdings LLC ve Ascendant Capital, Ascendant Alternative Strategies, Jeffrey Lash, Jeffry Schneider ve David Gentile dahil olmak üzere 5 ortak sanık aleyhine açıldı. Gpb’nin kurucusu David Gentile, Şubat 2021’de FBI tarafından Ponzi programına katılımı nedeniyle tutuklandı.

Gpb’ye Karşı Yasal İşlem ve Suçlamalar
General Letitia’nın iddialarına göre, David Gentile ve diğer sanıklar bu planı yatırımcılardan kendi kişisel kullanımları için milyonlarca dolar almak üzere planladılar.

Sanıklar yatırımcılara garantili bir getiri sözü verdiler. Aslında bir uyarı işaretiydi, ancak birçok yatırımcı bunu tespit edemedi. Hiçbir gerçek firma garantili getiri sağlama iddiasında bulunmaz, çünkü gerçek yatırımlarda her zaman riskler söz konusudur.

Sanıklar, yatırımlarının bir sonucu olarak cömert bir aylık ödeme alacaklarını söyleyerek yatırımcıları cezbetti. Daha sonra eski yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcılar tarafından yapılan toplam yatırımın yaklaşık 100 milyon dolarını kullandılar. Sonunda, paraları bittiğinde, tüm plan çöktü.

Gerçekten bir Saadet Zinciri miydi?
Firma, yatırımcılara yıllık% 8 getiri sunacağına söz verdi. Başlangıçta, fonları kullanarak kar elde etti. Ancak sonunda, vaat edilen yıllık getirileri elde edemedi. O anda sanıklar, yeni yatırımcıları çekmek ve yaşlıları mutlu etmek için yaşlı yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcıların parasını kullanmaya başladılar.

Bazı dağıtımlar tamamen yeni yatırımcıların yatırımlarından oluşuyordu ve bu da firmanın uzun vadeli finansal hayatta kalmasının mümkün olmadığını gösterdi. Sanıklar yatırım karlarını ve ilerlemelerini göstermek için uydurma belgeler kullandılar. Sonuç olarak, yeni yatırımcılar paralarını harcamaya devam etti. Paraları bittiğinde tüm plan çöktü.

Ana GPB sanıklarından biri olan Schneider, sektörde zaten kötü bir geçmişe sahip. Birçok firmada çalıştı ve birçoğu FINRA tarafından ihraç edildi. Diğer ana sanık Gentile, bir zamanlar özel yerleşimlerde acemi olduğunu itiraf etti.

GPB Ponzi Planı Kurbanları Ne Yapmalı?
GPB Ponzi planının kurbanı olduysanız MDF Yasasına başvurabilirsiniz. Firmanın, insanların kayıp paralarını geri kazanmalarına yardımcı olmak için onlarca yıldır hizmetlerini sunan birçok yetenekli avukatı var. Bugün onlarla iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz…

Bir yanıt yazın