Laparoskopi ve ilgili teknolojiler son 40 yılı aşkın bir süredir var. Teknik, içinden bir kamera ve ışığın geçtiği sert veya esnek bir tüp kullanmayı içerir. Sunulan bu cihazlar, kaşık şeklindeki yara veya doku kesme veya kaldırma aletleri vardır. Laparoskopi sağlayıcısı vücutta küçük bir kesi yapar ve aletleri karın içine sokar. Karın içeriğini daha görünür ve erişilebilir hale getirmek için hava verilir ve cerrah tüpten çalışır. Bu teknik kullanılarak hemen hemen her karın ameliyatı yapılabilir. Prosedürün en riskli kısmı, kameranın ilk girişinde kör olarak yapılması gerektiğidir. İyi kurulmuş protokoller vardır ve uyulmaması, tıbbi malpraktis avukatları tarafından tazminat için yasal işlem yapılmasına yol açan yaralanmalara neden olabilir

Laparoskopik İşlemler
Mümkün olan başlıca laparoskopi prosedürleri arasında uterustaki miyomların çıkarılması veya tubal ligasyon yapılması da dahil olmak üzere laparoskopik pelvik cerrahi yer alır. Safra kesesi laparoskopla çıkarılabilir ve laparoskopik Nissen fundoplikasyonu gibi kalp yanığı ameliyatı yapılabilir. Biyopsiler laparoskopik cerrahiye iyi gelir. Bariatrik (kilo kaybı) cerrahi bir laparoskop ile yapılabilir.

Ameliyat
Laparoskopik ameliyatlar kanama, kan pıhtılaşması ve enfeksiyon gibi normal açık cerrahinin aynı komplikasyonlarını paylaşır. Laparoskopik ameliyatlar, bağırsak yapısının normalden daha yüksek perforasyon riskine sahiptir, çünkü karın içindeki her şeyin iyi bir görünümünü elde etmek her zaman kolay değildir ve bir dikiş veya cihazın kendisi bağırsağı delebilir. Bu, bakterilerin karın boyunca yayılmasına, peritonite (karın içeriğinin enfeksiyonu) ve sepsise (kan enfeksiyonu) yol açar. Sepsis, özellikle çok geç yakalanırsa, yüksek bir ölüm oranına sahiptir. İstenmeyen bir delinme ihmalkar olabilir ve tıbbi bir malpraktis avukatı tarafından yasal işlem yapılmasına neden olabilir.

Kanama Riski
Laparoskopi ayrıca kanama komplikasyonları için daha yüksek risk taşır https://www.lawmedmal.ca /. Kanama genellikle açık bir ameliyatla aynı oranda gerçekleşirken, bulmak ve bununla başa çıkmak genellikle daha zordur. Doktor kanama görür ancak kaynağı bulamazsa, kanamayı durdurmak için açık bir ameliyat yapılması gerekebilir. Bir laparoskopla, doktorun kanama bölgesini görmemesi için daha büyük bir şans vardır. Şok veya kan kaybı belirtileri ile devam ederse, kanamanın kaynağını bulmak ve durdurmak için acil açık cerrahi gereklidir.

Enfeksiyon
Laparoskopi ile enfeksiyon riski vardır. Laparoskop hastalar arasında uygun şekilde temizlenmemişse veya bakteriler cilt insizyonundan sokulursa enfeksiyon uygulanabilir. Bu durumlardan herhangi biri peritonit, sepsis ve ölüme neden olabilir.

İlgili Cihazlar
Geleneksel laparoskop ile kendi riskleri ve komplikasyonları olan ilgili cihazlar vardır. Doktorlar, kanser aramak veya biyopsi almak için akciğerlerin içine bakmak için bronkoskop kullanabilirler. Doktor sadece akciğerlerin içine bakarsa bronkoskopinin kendisi o kadar riskli değildir. Süreç, ölümcül olabilen bronş ağacının spazmına (astım krizi) neden olabilir. Bununla birlikte, bir biyopsi alınırsa, kanama komplikasyonları ortaya çıkabilir ve kan dolaşımına enfeksiyon girebilir.

Bir yanıt yazın