Herkes hassas verilerini yetkisiz erişime karşı korumak ister. Bu nedenle şifreleme araçları çok popüler hale geldi. Bununla birlikte, her şeyin bu güvenlik seviyesine ihtiyaç duymadığına dikkat etmek önemlidir. Şifreleme, veri kaybı durumunda veya sabit sürücü çökerse veri kurtarmayı zorlaştırabilir.

Dosyalarınızı Şifrelediğinizde Ne Olur?
Şifreleme, yalnızca doğru koda sahip olanların okuyabilmesini sağlamak için verileri dönüştüren ve gizleyen işlemdir. Teorik olarak kulağa iyi bir fikir gibi geliyor. Ancak, verilerinizi şifrelediğinizde, şifreleme işlemi verileri gizlemek yerine değiştirir. Bu, şifrelenmiş bir USB veya sabit sürücüden veri kurtarmanız gerektiğinde, verileri hızlı bir şekilde kurtarabileceğiniz, ancak parola olmadan okunamayacağı anlamına gelir. Şifreniz yoksa veya hatırlamıyorsanız, meydan okuma yatıyor!

Kendi Kendini Şifreleyen Cihazlar
Birçok SSD ve sabit sürücü Sed’dir (Kendi Kendini Şifreleyen Aygıtlar), bu da aygıttaki tüm verileri otomatik olarak şifrelemek ve şifresini çözmek için bir denetleyici yongasına sahip oldukları anlamına gelir. Ancak sorun şu ki Sed’lerin şifre çözme yöntemi yok. Bu nedenle, sürücü fiziksel olarak hasar görmüşse, verileri kaybedersiniz!

Ama Neden Şifrelemeyle Uğraşıyorsun?
Gerçek şu ki, her bilgisayar kullanıcısının veri şifrelemesine ihtiyacı yoktur. Herhangi bir veriyi şifrelemeden önce kendinize sorun, bu verilerin güvenli olması gerekiyor mu? Örneğin, bir üniversite öğrencisiyseniz ve bilgisayarınızda yalnızca kitap ve film varsa, şifrelemeye ihtiyacınız yoktur.

Tıbbi ve finansal kayıtların gönderilmesi gibi hassas verileri ele alıyorsanız şifrelemeye ihtiyacınız vardır. Aynı şey, bilgisayarınızda önemli dosyalarınız varsa, örneğin yeni yazılımlar veya hassas kişisel bilgiler geliştiriyorsanız da geçerlidir.

Bazı işletmeler ayrıca müşteri bilgileri, bordro bilgileri vb. Bilgileri işlemek için katı düzenlemelere sahiptir. Bu nedenle, bu tür şirketler için şifreleme sadece gerekli değil, aynı zamanda düzenlemelere uyma gerekliliğidir.

Modern sürücü öz ile donanım olarak özellikleri şifreleme gel-şifreleme sorunu var. Bu, sürücüye giden tüm verilerin depolamadan önce şifrelendiği anlamına gelir. Bir kullanıcı depolanan verileri okumak istediğinde, sürücü kullanıcıya göndermeden önce verilerin şifresini çözer.

Bu Kendi Kendini Şifreleyen Aygıtlar şeffaf bir şekilde şifrelendiğinden ve kendi kendini şifrelemek bir bilgisayar satın alırken reklamı yapılan bir özellik olmadığından, pc’lerinde bu tür sürücülere sahip olan çoğu kişi bunu bilmiyor. Kullanıcılar, dizüstü bilgisayarlarının yalnızca çok geç olduğunda – sürücü arızalandığında ve veriler kilitlendiğinde – SED olduğunu öğreneceklerdir.

Sed’iniz olduğunu bilmek ve bir şifre ayarlamak, verileri kurtarma şansınızı artıracaktır. Aksi takdirde, şifreleme sizin bilginiz olmadan gerçekleşiyordu, bu da veri kurtarma uzmanlarına göre verilerin kurtarılamayacağı anlamına geliyor datarecovery.Londra. Bu nedenle, satın almadan önce bilgisayarınızın SED ile birlikte gelip gelmediğini öğrenmek önemlidir.

Oyunun Sonu
Bilgisayarınız SED ile geliyorsa, verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve bir anahtar dosyası oluşturun ve güvenli bir şekilde saklayın (bilgisayarın dışında). Ayrıca, kullanıcı adlarını ve şifreleri güvenli bir yere kaydetmek hayati önem taşır. En önemlisi, mümkün olduğunda SED yerine her zaman şifreleme yazılımı kullanın.

Bir yanıt yazın