Son yıllarda, yapay zeka (AI) modern dünyada giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu verilmiş bir şey, çünkü teknolojik ilerleme insanlığın geleceğini doğrudan etkiliyor. Bazı insanlar yapay zekaya karşı temkinli olsa da, diğerleri zaten geniş yeteneklerinden tam olarak yararlanıyor. Peki yapay zeka nedir, toplumumuz için bir tehdit mi yoksa küresel bir iyilik mi? Çoklu yapay zeka araştırma ve geliştirme çalışmaları, AI’nın hem avantajlarını hem de temel dezavantajlarını keşfetti.

İşletmeler için faydalı bir hizmet olarak yapay zeka

Yapay zeka işe yaramaz olsaydı, dünya çapında milyonlarca şirket bu gelişmeyi kullanmazdı. Artan talep yadsınamaz avantajlarını kanıtlıyor. İşte AI’nın temel faydalarından sadece birkaçı:

iş süreçlerinin otomasyonu;
büyük miktarda dijital verinin derin ve kapsamlı analizi (Büyük Veri);
bilgilerin işlenmesi ve saklanması;
yüksek düzeyde hesaplama doğruluğu;
verilerin iş gereksinimlerine ve müşteri gereksinimlerine uyarlanması;
Büyük Veri güncellemeleri.
Yapay zekanın amacı, dijital verilerin işlenmesi ve depolanmasıyla ilgili iş akışını kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır. Hiç kimse dronların güvenilirliğine veya Siri’nin rahatlığına itiraz edemez.

Buna ek olarak, insanlar hata yapar, ancak bilgisayarlar yapmaz.Uykusuz bir gece, aile sorunları, kötü sağlık, tüm bunlar ve diğer birçok faktör çalışanın çalışma yeteneğini etkileyebilir. Sonuç olarak, insanlar işte hata yaparlar. Yapay zeka kullanımı insan hatalarını ortadan kaldırır.

Otomasyon sayesinde, çalışanların artık mekanik rutinleri gerçekleştirmeleri gerekmiyor, çünkü program bunları yapacak (bunun için bir erkekten çok daha az zaman harcayacak).

Araştırmalar, burada görülebilecek bu avantajları kanıtlamaktadır: https://data-science-ua.com/research-and-development /. AI kullanımı, işletme sahiplerinin muazzam miktarda zaman ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olur.

İnsanlar neden yapay zekadan korkuyor

On yıllar önce, Isaac Asimov ve robotik işgalcileri halkı “akıllı makinelere” karşı çevirdi ve George Orwell “1984” ile yalnızca genel panik ateşine yakıt ekledi. Şimdi bile, birçok insan yapay zekaya bir tür batıl inanç korkusuyla davranıyor. Ancak, insanlar yeni olan her şeyden korkma eğilimindedir. Elbette tekerleğin mucidi de eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Muhtemelen, yakın gelecekte, daha az şüpheci olacak ve AI oldukça yaygın bir şey haline gelecektir.

Daha ciddi bir dezavantaj, yapay zekanın gelişmesinin işgücü piyasasının daralmasına yol açmasıdır. Süreçleri otomatikleştirerek işletmelerin artık insan kaynağına ihtiyacı kalmamakta, bu da işsizlik oranını yükseltmekte, istikrarsızlığa yol açmakta ve toplumda finansal korkuya neden olmaktadır.

Yapay zeka, makine mühendisliği, petrol arıtma endüstrisi ve benzeri birçok örnekle karşılaştırılabilir. Niçin? Çünkü hepsinin insanlık için hem olumlu yanları hem de olumsuz yan etkileri var. Hiçbir şey mükemmel değildir ve yapay zeka kesinlikle bu kuralın istisnası değildir. İnsanlığın aı’yı kontrol edip edemeyeceği veya akıllı makinelerin yükselip bizi köleleştirip köleleştirmeyeceği, bilim dünyasında ve ilgilenen insanlar arasında devam eden bir tartışma konusudur. Sadece gelecek bize bu soruya doğru cevabı verebilir.

Bir yanıt yazın